Derimiz ve bakımı

Derimiz ve bakımı

Derimize özen göstermeliyiz

Vücudumuzdaki en büyük organımızdır ve en önemli görevi, vücudumuzu dış etkenlerden korumaktır.

Özellikle bakteri ve virüs gibi mikrobik ajanlardan ve deriye zarar veren kimyasallara karşı bariyer görevi görür. Ayrıca vücut ısısını düzenler.
Sağlığımızı yansıtan bir aynadır; iç organlarımız ile iletişim halindedir. Bu nedenle biz dermatologlar sistemik hastalıkların deri ile ilgili ipuçlarını farkedebiliriz.

Derimize nasıl bakalım ?

Sürekli güneş, rüzgar, sıcak, kuruluk, soğuk hava, çevre kirliliği ve sigara gibi çevresel faktörlere maruz kalan derimize nasıl bakalım:

Hassas, kurutmayan bir temizleyici ve nemlendirici kullanalım: özellikle kuru derideki ince çatlaklar ve yarıklar mikroorganizmalar için giriş kapısı olabilirler. Ayrıca kuru deri günlük hayatta sıkça kullandığımız çeşitli kimyasallara karşı derimizi daha duyarlı hale getirebilir.

Günlük hayatta güneşten koruyucu önlemleri kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz: güneş koruyucu kremler, geniş siperli şapkalar, güneş gözlükleri, gerekirse ultraviyole korumalı kıyafetler gibi. Bu önlemlere ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar iyi, çünkü güneşin hasar verici etkisinin kümülatif olduğunu biliyoruz.
Çocuklarımıza bu alışkanlıkları kazandıralım !
Bronzlaşmadan kaçınalım.
Solaryum gibi yapay bronzlaştırıcılardan uzak duralım.

Deri kanserleri, kırışıklıklar ve lekelenmelerin oluşumuna nedenl olan faktörlerden biri de aşırı güneş maruziyetidir.
Bulaşık yıkarken veya sert kimyasallar ile temas sırasında veya elleri tahriş edecek uygulamalarda koruyucu eldivenler kullanalım.
Bol su içelim
Sigarayı azaltalım, mümkünse bırakalım
Derimizi belli aralıklar ile kontrol edelim, benlerde değişiklik, yeni bir ben veya herhangi yeni bir kabarıklık veya lekenin oluşması durumunda doktorumuza danışalım.
Dermatoloğumuzun önerdiği uygun bir yaşlanma karşıtı bakım ürünlerini kullanalım.

×

Bir Şeyler Ara